caseblog

چگونه صدایی زیباتر داشته باشید؟

31 تیر 1397

31 تیر 1397

چگونه صدایی زیباتر داشته باشید؟

آوانک: گوش دادن به بعضی از افراد بسیار لذت بخش است. به عنوان مثال گاهی پیش می آیند که در مهمانی یا مجلسی فردی متنی را بلند بلند می خواند و یا آدرس مکانی را به شما می دهد، در این مواقع است که دوست دارید حرف زدن او تمام نشود و همچنان به صحبت کردن ادامه دهد.

این زیبایی و جذابیت صدا می تواند به عنوان یک هدیه ذاتی از سمت خدا تلقی شود، اما هنگامی که بیشتر به صدای هنرمندان دقت می کنید متوجه خواهید شد که با صدای رسا و شیوا صحبت کردن تنها هدیه ای از سمت خداوند نیست، بلکه مانند هر مهارت دیگری نیاز به تمرین دارد. با گذشت زمان شما می توانید آن را بهبود ببخشید. در اینجا چند راهکار به منظور بهبود صدا به شما ارائه می دهیم تا تجربه شنیدن صدای شما توسط دیگران به یک تجربه بسیار لذت بخش تبدیل گردد.

ابتدا دلیل صحبت کردنتان را بدانید؟!
به طور برعکس، اگر می خواهید که بهتر صحبت کنید، خیلی نگران صدای خود نباشید! آدام ورنر، که صدها کتاب صوتی مشهور را ضبط کرده و گوینده تبلیغات تلویزیونی نیز می باشد، در این باره می گوید: "امکان دارد شما هنگام سخنرانی تان تلو تلو بخورید، یا حتی بدترین صدای دنیا را داشته باشید، اما بازهم به دلیل داستانی که برای گفتن دارید موردتوجه افراد زیادی قرار بگیرید."
از آنجا که محتوا پادشاه است، سعی کنید زمان زیادی صرف کنید تا آنچه می خواهید به شنونده منتقل کنید را به بهترین شکل ممکن تهیه و تنظیم کنید. از خودتان بپرسید: "چرا نویسنده این قطعه را نوشته است؟" و یا "انگیزه نویسنده از قرار دادن این تضاد در اینجا چه بوده است؟" ورنر در این باره می افزاید: "هنگامی که قصد دارید تا در جلسات هفتگی با کارکنان، وظایف مشخصی را به آنان محول کنید اگر کلام شما نشان دهنده این باشد که پیش تر راجع به وظایفی که قصد تعریف آن را دارید فکر کرده اید ثاتیر بیشتری بر همکارانتان خواهد داشت.

بسیار استراتژیکی و دقیق بنویسید.
 اگر قصد خواندن چیزی که نوشتید را دارید، شانس بزرگی آوردید، چرا با نوشتن در سبکی مناسب می توانید این پروسه را برای خودتان ساده تر سازید. ورنر می گوید: "مردم معمولا تمایل ندارند که مخصوص سخنرانی خود متن آماده کنند، اما باید این کار را انجام دهند، چرا که نوشتن خوب می تواند به خواندن بهتر کمک کند.

چگونه صدای زیباتری داشته باشیم؟
از کلمات کوتاه استفاده کنید.
طول جملات خود را تغییر دهید. دانا مک، مربی ارتباطی و گوینده رادیو با بیش از 25 سال سابقه کار در این زمینه اعتقاد دارد که شفافیت و سادگی بهترین چیز است.

به خودتان گوش دهید.
این روزها بسیار ساده است که صدای خودتان را ضبط کنید، سعی کنید حتما در گوشی همراه تان برای خود یادداشت صوتی بگذارید. البته اینکه بازخورد گرفتن از آن بسیار ساده است دلیل نمی شود بسیاری از مردم از آن استفاده کنند. خیلی از مردم از گوش دادن به صدای خودشان متنفرند و این به دلیل ساختار مغز ماست که باعث می شود صدایی که ما از خودمان می شنویم با صدایی که دیگران از ما می شنوند متفاوت باشد. در حقیقت گوش دادن به صدای خود مثل نگاه کردن به خود در آینه می باشد، هنگامی که ما در آینه به خودمان نگاه می کنیم به این امر آگاهی داریم که سوپر مدل نیستیم، ولی بازهم برای دیدن ظاهر و وضعیت خود این کار را می کنیم. ضبط کردن صدا و گوش دادن مجدد به آن نیز می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم بفهمیم کدام نحوه گفتن ما بهتر و مناسب تر بوده است؟
 
امکان ضبط صدا
نفس بکشید.
نفس گیری در حین صحبت کردن بسیار مهم است، اغلب مردم تمایل دارند تا در حین صحبت کردن نفس عمیق نکشند و این باعث می شود سخنان آنان شکسته و کم عمق باشد. آن ها باید در بین عبارات و جملاتشان مکث کنند تا بتواند جمله شان را با قدرت کامل به پایان برسانند.
ورنر اعتقاد دارد که تنفس مناسب نیز مانند هر مهارتی دیگر بسیار مهم است و اکثر مردم به هنگام سخنرانی به نحو احسنت از آن استفاده نمی کنند چرا که به درستی آن را آموزش ندیده اند. با این حال اگر شما تمایل دارید تا به این مهارت مسلط شوید می توانید یک الی دو جلسه تنفس صحیح را با یک مربی خوش صدا تمرین کنید تا بتوانید صدایی کامل تر و غنی تر داشته باشید.

از سرعت خود بکاهید.
آهسته و شمرده صحبت کردن به شما امکان می دهد تا کلمات خود را به بهترین شکل کنار هم قرار دهید، جمله بندی کنید و قادر باشید بر کلماتی که مهم ترند تاکید بیشتری کنید. به عنوان مثال هنگامی که در حال بازگو کردن متنی نمایشی و هیجانی هستید می توانید با بیان جملات کوتاه و تغییر دادن تن صدا و لحن بیان این هیجان را به مخاطب خود منتقل کنید.

برای آنچه می خواهید بگویید تمرین کنید.
اغلب هنگامی که مردم قرار است چیزی را با صدای بلند بخوانند، ابتدا برای خودشان آن را به آرامی می خوانند. اما این تمرین، تمرین مناسبی نیست، بلکه شما باید آن را با صدای بلند برای خود بخوانید. هرچه بیشتر چیزی را با صدای بلند برای خودتان بخوانید، تمرین مفیدتری انجام داده اید و توانایی شما برای خواندن زیباتر آن بیشتر خواهد شد. وقتی از قبل متن را برای خودتان خوانده باشید، تعداد مکث و تپق های شما حین خواندن آن در جمع و یا به هنگام ضبط کمتر خواهد شد چرا که قسمت عمده ای از آن از حافظه بازیابی می شود.

چگونه صدایی زیباتر داشته باشیم؟
قدرتمند تمام کنید.
هنگامی که می خواهید جمله ای را خاتمه دهید، آن را محکم به پایان برسانید و هرگز علامت سوالی در ذهن شنونده به جای نگذارید. چه به صورت مستقیم با مخاطب در ارتباط هستید و چه در حال ضبط برنامه رادیویی و تلویزیونی هستید پیش از خاتمه دادن به صحبتِ خود، ابتدا فکرتان را جمع و جور کنید و به مخاطبین خود فرصت دهید تا اطلاعاتی که شما به آن ها منتقل کردید را هضم کنند، این کار می تواند باعث شود تا پیام شما در ذهن مخاطب بهتر نقش ببندد.
منبع: fastcompany

به آوانک بپیوندید
Share
تندیس طلائی رهبری
نشان عالی رضایت مندی مشتری

استفاده از مطالب سايت آوانک فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به نرم افزاری آموت می‌باشد.

شرکای تجاری شرکت توسعه ارتباط و خدمات طلائی خاورمیانه و شرکای تجاری شرکت مخابرات ایران
مجوز شماره 735/8420726 شرکت مخابرات ایران
Top