caseblog

اسناد سمعی و بصری سرمایه های جاودان هستند

05 آبان 1397

05 آبان 1397

اسناد سمعی و بصری سرمایه های جاودان هستند

آوانک: اسناد و مدارک سمعی و بصری همچون فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و رادیویی و فایل های صوتی و تصویری اسنادی هستند که از اواسط قرن 20 ثبت شده اند.

اسناد سمعی بصری با از میان برداشتن  موانع زبانی و فرهنگی مورد توجه و تمایل بسیاری از افراد تحصیل کرده و حتی بی سواد قرار گرفتند چرا که تنها با گوش و چشم انسان کار داشتند. از این رو می توان گفت که این اسناد با تبدیل شدن به مکملی برای اسناد نوشتاری سنتی، تغییری اساسی در جامعه انسانی ایجاد کردند.

این اسناد از ارزش بی پایانی برای جامعه انسانی بر خوردارند و این امر بسیار مهم است که اسناد نوشتاری را به اسناد سمعی بصری تبدیل کنیم تا به این وسیله از انحطاط و از بین رفتن آن ها جلوگیری کنیم. بررسی ها نشان می دهد که تاکنون بسیاری از این اسناد در نتیجه کم توجهی ها، ویرانی ها، فاسد شدن مواد تشکیل دهنده کاغذ و حتی کمبود منابع، مهارت ها و ساختارهای مورد نیاز،  به صورت برگشت ناپذیری از بین رفته اند. بنابراین چنانچه یک اقدام فراگیر برای جلوگیری از روند انحطاط و ویرانی این اسناد صورت نگیرد، در آینده نه چندان دور شاهد از بین رفتن تعداد بیشتری از این اسناد خواهیم بود که اغلب سند هویت و تاریخ جوامع است.

این نگرانی ها باعث شد که در سال 2005 میلادی روزی به نام روز جهانی میراث سمعی بصری در نظر گرفته شود و از این روز به عنوان مکانیسمی برای ارتقاء آگاهی های عمومی از اهمیت اسناد سمعی بصری به عنوان عضو لاینفک هویت ملت ها استفاده شود.

آوانک با توجه به اهمیت این مسئله و بعنوان اولین اپراتور پیام صوتی، نقش بی بدیلی در تهیه، تنظیم، آرشیو و ارسال این اسناد را می تواند ایفا کند. جهت استفاده از این سرویس اینجا کلیک کنید.  

به آوانک بپیوندید
Share
تندیس طلائی رهبری
نشان عالی رضایت مندی مشتری

استفاده از مطالب سايت آوانک فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به نرم افزاری آموت می‌باشد.

شرکای تجاری شرکت توسعه ارتباط و خدمات طلائی خاورمیانه و شرکای تجاری شرکت مخابرات ایران
مجوز شماره 735/8420726 شرکت مخابرات ایران
Top