caseblog

اولین تلفن همراه توسط چه کسی و در کجا اختراع شد؟

14 فروردین 1397

14 فروردین 1397

اولین تلفن همراه توسط چه کسی و در کجا اختراع شد؟

آوانک: ما در دوره ای زندگی می کنیم که حتی نمی توانیم زندگی بدون تلفن همراه را تصور کنیم، به همین دلیل شاید اصلا به فکر هم نیفتیم که روزی تلفن همراه وجود نداشته است. در اینجا قصد داریم تا تاریخچه تلفن همراه را با هم بررسی کنیم.

45 سال پیش در چنین روزی اولین تلفن همراه توسط دکتر مارتین کوپر در کشور آمریکا اختراع شد. این دستگاه نخستین تلفن دستی جهان بود و علاوه براینکه سیم نداشت وزن بسیار کمی نیز داشت (حدود 1 کیلوگرم).
گفته می شود مارتین کوپر که از اختراعش سخت هیجان‌زده بوده، گروهی خبرنگار را برای تماشای اولین تماس عمومی با تلفن همراه دعوت کرده بود. وی از یکی از خیابان‌های نیویورک در نزدیکی هتل هیلتون با رقیبش به نام «جوئل انگل» که در آزمایشگاه بل کار می‌کرد تماس برقرار کرد و به او گفت: "جوئل! من مارتی کوپر هستم و با یک تلفن سلولی با تو تماس می‌گیرم، یک تلفن سلولی واقعی. یک تلفن سلولی دستی قابل حمل."

مارتین کوپر اولین مخترع تلفن همراه

البته ناگفته نماند که قبل از اختراع اولین تلفن همراه، پیش تر نیز تلاش هایی در جهت ساخت آن توسط محققان و دانمشندان مختلف صورت گرفت که هیچ کدام به ساخت این وسیله ارزشمند ختم نشد.

بنا به گفته دکتر کوپر، ایده اصلی ساخت گوشی تلفن همراه از مجموعه تلویزیونی علمی – تخیلی "پیشتازان فضا" به ذهنش رسیده که در آن شخصیت اصلی داستان با یک گوشی بی سیم صحبت می کرده است. وی پس از آن تصمیم گرفت تا روی عملی کردن این قضیه کار کند، گفته می شود اولین گوشی تلفن همراه ساخته شده به نام Dyna TAC 8000X در سال 1983 به قیمت 3995 دلار به بازار عرضه شد.
امروزه پس از گذشت 45 سال از اختراع اولین تلفن همراه، در سراسر دنیا، شرکت های زیادی همچون مایکروسافت؛ اپل، سامسونگ، ال جی، سونی و غیره به طراحی و ساخت انواع گوشی های تلفن همراه مشغول هستند. بنابرآخرین آمارهای جهانی امروزه بیش از 7.2 میلیارد نفر در سراسر جهان از گوشی تلفن همراه استفاده می کنند.

مقایسه اولین گوشی تلفن همراه در جهان با آخرین مدل‌های این محصول اطلاعات و تغییرات شگفت انگیزی را آشکار می کند و به خوبی می توان دید که پس از گذشت سال ها از ساخت اولین تلفن همراه، امروزه تلفن‌های همراه به تجهیزات الکترونیکی ساده ای تبدیل شده‌اند که ساخت آن‌ها به جای چندین سال به چند ماه زمان نیاز دارد و هزینه تولید آنها نیز از چند هزار دلار به چند صد دلار کاهش پیدا کرده است.
منبع: آوانک

به آوانک بپیوندید
Share
تندیس طلائی رهبری
نشان عالی رضایت مندی مشتری

استفاده از مطالب سايت آوانک فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به نرم افزاری آموت می‌باشد.

شرکای تجاری شرکت توسعه ارتباط و خدمات طلائی خاورمیانه و شرکای تجاری شرکت مخابرات ایران
مجوز شماره 735/8420726 شرکت مخابرات ایران
Top