اعتبار سنجی با یک کلیک (OCV)

اعتبار سنجی با یک کلیک یکی از امکانات ویژه‌ی آوانک است که با استفاده از تماس صوتی عملیات ورود دومرحله‌ای را به اجرا می‌گذارد تا امنیت سایبری کاربران اینترنتی برقرار شود. ورود دومرحله‌ای باعث احراز هویت کاربر می‌شود و دست افراد سودجو را از جعل هویت سایبری کوتاه می‌کند.

آشنایی با اعتبار سنجی با یک کلیک OCV

زمانی که می‌خواهید یک عملیات دیجیتالی مهم را انجام دهید (مثلا ورود به حساب کاربری‌تان در یک سایت) با دو مرحله باید ثابت کنید که واقعا صاحب حساب هستید. ابتدا با وارد کردن رمز ثابت و سپس با وارد کردن یک رمز پویا که به خط تلفن شما ارسال می‌شود. قابلیت «ارسال کد امنیتی با یک کلیک» مربوط به مرحله‌ی دوم است.

ورود دومرحله‌ای امنیت حساب‌ها را بسیار افزایش می‌دهد. به این دلیل که حتی اگر رمز حساب شما به دست شخصی سودجو بیفتد، چون به تلفن شما دسترسی ندارد نمی‌تواند مرحله‌ی دوم را پشت سر بگذارد. از سوی دیگر، اگر شما صاحب یک سایت باشید، کاربران با مشاهده‌ی ورود دومرحله‌ای به امنیت فضای سایت شما اعتماد بیشتری می‌کنند.

عملکرد ارسال کد امنیتی با یک کلیک

ورود دومرحله‌ای به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. گاهی شما یک رمز پویا از طریق پیامک دریافت می‌کنید، گاهی یک نوتیفیکیشن روی صفحه تلفن همراه‌تان می‌بینید که از شما می‌خواهد با انتخاب گزینه‌ی «خودم هستم» مرحله‌ی دوم را تایید نمایید؛ ارسال کد امنیتی با یک کلیک به این صورت است که یک کد امنیتی روی صفحه سایت ظاهر می‌شود، سپس تلفن شما زنگ می‌خورد و از شما می‌خواهد که آن کد را روی تلفن شماره‌گیری کنید.

مزیت ارسال کد امنیتی با آوانک

در سایر روش‌های تایید دومرحله‌ای، اگر شما به تلفن همراه‌تان دسترسی نداشته باشید عملا نمی‌توانید ثابت کنید که خودتان هستید، چون نه توانایی دریافت پیامک دارید و نه امکان دریافت نوتیفیکیشن. ارسال کد امنیتی با یک کلیک به شما اجازه می‌دهد که از تلفن ثابت‌تان هم بتوانید برای تایید مرحله‌ی دوم استفاده کنید، چرا که فقط به یک تماس تلفنی و وارد کردن کد امنیتی نیاز دارید و از طریق تلفن ثابت هم می‌توانید آن را انجام دهید.

شرایط استفاده از این قابلیت

ارسال کد امنیتی با یک کلیک بخشی از امکانات وب‌سرویس آوانک است. وب‌سرویس آوانک شامل یک سری کد برنامه‌نویسی است که آن‌ها را به مسئول فنی سایت یا اپلیکیشن خود می‌دهید و به این طریق می‌توانید از قابلیت‌های آوانک برای سایت یا اپلیکیشن خود استفاده کنید. در واقع به کمک وب‌سرویس، شما آوانک را مانند یک بازوی عملیاتی به کسب‌وکار خود متصل می‌کنید تا عملیات مختلف را به‌صورت خودکار برای شما انجام دهد. قابلیت‌های وب‌سرویس آوانک را در صفحه وب‌سرویس ‌توانید مشاهده نمایید. بنابراین برای استفاده از ارسال کد امنیتی با یک کلیک، کافی‌ست وب‌سرویس آوانک را تهیه کنید.